Jeden dzień w Hanoi - okładka postu

Stolica Wietnamu nie jest zapewne miejscem, które wiele osób wybierze na przesiadkę na samolot do swojej docelowej lokalizacji (chociaż różne rzeczy się zdarzają). Może to być jednak świetny start (lub koniec) podróży po Wietnamie czy też Azji Południowo-Wschodniej
jako całości.

Lotnisko w Hanoi jest zupełnie nowe i dość sprawne, dojazd do lotniska również jest dobrze zorganizowany. Co prawda nie na połączenia kolejowego które można uznać za najbardziej niezawodne, ale od miasta aż do lotniska prowadzi trzy pasmowa autostrada. Korków więc nie powinniście się spodziewać.

Jak dojechać do miasta z lotniska w Hanoi

Najbardziej prawdopodobne jest że po przylocie do Hanoi lotnisko będzie naszym pierwszym postojem. Dojazd taksówką do centrum to około 30-40 minut, kosztować nas to będzie 200,000 do 300,000 dong czyli 29 do 44 złotych. Cena zupełnie akceptowalna. Niestety jak to w takich krajach bywa, taksówkarze widząc białego turystę próbują cenę naciągnąć.

Warto więc zaopatrzyć się w kartę SIM, lub w ostateczności zamówić Uber lub grab-a (lokalna wersja ubera) korzystając z darmowego wifi na lotnisku. Do miasta jeżdżą również prywatne busy. Tutaj cena zgodnie z tym co piszą w internecie powinna wynosić 3-4 dolary od osoby. Kierowca ode mnie zażądał 250,000 dong. Dogadałem się więc z losowa osoba która również szukała transportu i razem zamówiliśmy Ubera. Ostatecznie wyniosło nas to 160,000 dong.

Jak kupić kartę SIM w Hanoi

Kartę SIM możemy dostać na lotnisku w każdym kiosku tuż przy wyjściu z terminalu, im dalej pójdziecie od wyjścia tym będzie taniej. Kartę tylko z internetem, bez połączeń, z 5 gb danych dostaniecie za 200,000 dong (9 usd). Niestety nie jest to karta zgodna z prawem, te możecie dostać tylko w oficjalnych punktach operatorów, musicie bowiem zarejestrować swój paszport czego na lotnisku nie robią. Karta jest więc zarejestrowana na jakiegoś losowego Wietnamczyka i może zostać w każdej chwili wyłączona.

To się jednak najczęściej nie dzieje. Jeżeli chcecie pozostać praworządnym i obywateli możecie zawsze się z tą zakupiona karta udać do operatora później i zarejestrować numer na siebie. Mając na zwiedzanie tylko jeden dzień, siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie dużo zobaczyć. W przeciwieństwie do na przykład Kuala Lumpur, stare miasto w Hanoi jest po prostu gigantyczne, trzeba więc wybierać i skupić się na tym co najważniejsze. Żeby nie stracić nic z klimatu miasta polecam wycieczkę która zahaczy o zarówno francuskie jak i wietnamskie części Śródmieścia.

A. Mauzoleum Ho Chi Minh

Mauzoleum Ho Chi Minh w Hanoi w Wietnamie
Mauzoleum Ho Chi Minh w Hanoi w Wietnamie

Punkt obowiązkowy w trakcie wycieczki do Hanoi. Ho Chi Minh był generałem który ‘wyzwolił’ Wietnam spod francuskiej okupacji oraz wygrał wojnę wietnamska w latach 70 doprowadzając  do zjednoczenia kraju i dając szczęśliwemu narodowi komunizm. Do dzisiaj
jest bohaterem narodowym, jego zmumifikowane zwłoki wystawione są natomiast na widok publiczny w mauzoleum. Mauzoleum czynne jest jedynie do 16:30 dlatego dobrze umieścić ten punkt na początku zwiedzania

B. Dzielnica ambasad – Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Hanoi
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Hanoi

Cały obszar wokół mauzoleum to tak zwana francuska dzielnica, a najbardziej jej spektakularna częścią jest obszar gdzie obecnie znajduje się ministerstwo spraw zagranicznych oraz ambasady wielu krajów. Polecam przejść się tymi alejami żeby poczuć
się na chwilę jak w Paryżu.

C. Ambasada Rumunii

Piękna willa z czasów kolonii francuskiej w Hanoi - stolicy wietnamu
Piękna willa z czasów kolonii francuskiej w Hanoi – stolicy wietnamu

Nic szczególnego, umieściłem ten punkt na liście żeby trochę was przez ten obszar przeciągnąć, jeżeli nie macie na to ochoty możecie ten punkt ominąć i udać się prosto do punktu D.

D. Fort Cổng Đoan Môn zbudowany za Dynastii Tran

Brama fortu Cổng Đoan Môn w Hanoi
Brama fortu Cổng Đoan Môn w Hanoi

Ten ponad tysiącletni zespół obiektów może nie jest najbardziej imponującym fortem jaki w życiu zobaczcie ale zasługuje na waszą uwagę właśnie ze względu na wiek, jak i to że Wietnam swoje istnienie i uwielbienie się od chińskich cesarzy zawdzięcza
właśnie rodzinie Tran

E. Pomnik Lenina

Pomnik Lenina w Hanoi w Wietnamie
Pomnik Lenina w Hanoi w Wietnamie

Jest to jedna z nielicznych okazji na świecie żeby zrobić sobie zdjęcie z tym nieżyjącym już panem. Inne okazje to kraju bloku radzieckiego a nie wszyscy mają ochotę tam się wybierać.

F. Konfucjańska świątynia Literatury Dai Thanh Mon

Konfucjańska świątynia Literatury Dai Thanh Mon w Hanoi
Konfucjańska świątynia Literatury Dai Thanh Mon w Hanoi

Wybudowana prawie 1000 lat temu konfucjański świątynia to również pierwszy w Wietnamie uniwersytet. Miejsce wyjątkowo spokojne i przyjemnie, sprzyja kontemplacji bez problemu zrobimy tutaj również orientalne zdjęcia na Instagrama

G. Linia kolejowa

Ulica z linią kolejową w Hanoi
Ulica z linią kolejową w Hanoi

Koleje wybudowane w czasach francuskiej kolonii służą do dzisiaj. Poprowadzona częściowo na wiadukcie a częściowo między domami linia ta jest jedną z najczęstszych fotografii z Hanoi.

H. Most Long Biên

Most Long Biên jeden z najdłuższych w Azji w chwili budowy
Most Long Biên jeden z najdłuższych w Azji w chwili budowy

W chwili budowy most ten był najdłuższym w azji. Spełnia on istotną rolę w zbiorowej świadomości Wietnamczyków w związku z walkami które się o niego odbyły w czasie wojny. Nie jest już może spektakularny, ale pozwala rzucić okiem na ogień czerwonej rzeki
a jego rdzawe przęsła dobrze prezentują się na zdjęciach

I. Opera w Hanoi

Opera w Hanoi
Opera w Hanoi

Po drugiej stronie jeziora mamy więcej okazów pięknej francuskiej architektury z opera na czele. Niestety poza koncertami do środka wejść nie można.

J. Ulica Tạ Hiện – imprezowe centrum miasta

Ulica Tạ Hiện w Hanoi - to tu się koncentruje całe życie uliczne stolicy Wietnamu
Ulica Tạ Hiện w Hanoi – to tu się koncentruje całe życie uliczne stolicy Wietnamu

Centrum rozrywki dla właściwie całego Hanoi wieczorami tysiące ludzi siedzą tu na małych stołeczkach popijając piwo. Wszystkie ulice w ogóle zamknięte są dla ruchu samochodowego co jest dość niezwykłe w Azji.

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.