Singapur w Polsce najczęściej nie budzi żadnych skojarzeń. Ba! Większość może go nawet nie znać. Co jednak jeśli powiem wam, że Singapur położony jest zaledwie 142 kilometrów od równika? Oznacza to ni mniej ni więcej że lato panuje tu cały rok. Wydawać by się mogło że to świetne miejsce na wczasy. Ale jak zwykle jest małe ale, czyli pora deszczowa. Jeżeli więc za cel podróży obraliście sobie Singapur kiedy lecieć jest najważniejszym pytaniem na jakie trzeba sobie odpowiedzieć.

Czy więc trzeba zwracać uwagę na porę roku? Okazuje się, że tak, bo pomimo tego, że słońce prawie zawsze świeci tak samo, to dzięki zmienności pogody na obu półkulach, silnym morskim prądom i wielu innym czynnikom, pogoda różni się tutaj dość istotnie w ciągu roku. Są więc okresy kiedy jest cieplej i trochę bardziej sucho i takie kiedy jest trochę zimniej i zdecydowanie bardziej mokro. Można więc rok w Singapurze podzielić na dwa główne okresy:

Sezon Suchy – od Lutego/Marca do Października/Listopada

Pogoda w tym okresie charakteryzuje się mniejszą ilością opadów, wyższe są średnie temperatury a słońce zdaje się palić mocniej. Zdecydowanie najgorsze pod tym względem są Czerwiec i Lipiec. Czasem wychodząc na zewnątrz z klimatyzowanego pomieszczenia, ma się wrażenie, że weszło się przez przypadek do rozpalonego piekarnika. Albo ze względu na wilgotność powietrza może raczej do sauny parowej. Średnia temperatura w ciągu dnia to 32-33 stopnie, w ciągu nocy to około 29-30 stopni Celcjuszs.

Sezon Desczowy – Od Listopada do Lutego

Okres ten charakteryzuje się zwiększoną ilością opadów. Mówiąc zwiększoną, mam na myśli ulewne deszcze potrafiące padać przez kilka dni non stop. Generalnie jednak kończy się na ulewie trwające od 2 do 3 godzin w środku dnia. Dzięki temu, że pada właściwie codziennie, jest jednak trochę chłodniej. Najczęściej w okolicach 28-30 stopni. Zdarza się jednak, że temperatury spadają nawet do 23 stopni (co uważane jest tutaj prawie za klęskę żywiołową).

Kiedy jechać do Singapuru?

Wydawać by się więc mogło, że nie ma odpowiedniego czasu na odwiedzenie tego egzotycznego kraju. Bo z jednej strony może być tak gorąco że nie będzie się chciało wychodzić. Z drugiej strony możemy nie wyjść z hotelu, bo będzie cały czas padało. Jeżeli chcemy więc odwiedzić Singapur kiedy jechać żeby pogoda była prawie gwarantowana?

Najlepszym czasem będzie przełom tych okresów. W okolicach Września/Października i Lutego/Marca. Mogą zdarzyć się wtedy jeszcze jakieś większe deszcze, ale powinno być w miarę sucho, upały natomiast nie powinny aż tak bardzo doskwierać. Musicie jednak pamiętać, że pomimo tego że powinno być w miarę bezchmurnie to w związku z tym że to Singapur, pogoda zawsze może was zaskoczyć. Miejcie więc jakiś parasol zawsze na podorędziu.

Jak się przygotować do tropikalnych upałów?

Przede wszystkim musicie pamiętać, że słońce tutaj to nie zwykłe cackanie jak na plaży nad Bałtykiem. Dla osób z delikatną skórą wystawienie się nawet na kilkanaście minut na słońce może skończyć się oparzeniem. Nie ma więc w ogóle się co zastanawiać. Trzeba sięgać od razu po najcięższe działa, czyli kremy z filtrem 50+. Warto zabrać je ze sobą z Polski. Tutaj są dość drogie. Na pewno natomiast nie należy kupować ich w sklepach 7-11. Bo jak już pisałem we wpisie o podstawowych informacjach dla zwiedzających Singapur, 7-11 tutaj to istna pułapka na turystów.

Zawsze trzeba też mieć ze sobą wodę. Przy takiej temperaturze i takiej wilgotności powietrza pocimy się nawet więcej niż normalnie. Nasze ciała próbują się ochłodzić zwilżając skórę potem. Ponieważ jednak wilgotność powietrza powoduje że pot nie paruje, pocimy się jeszcze więcej i tak w kółko. Przygotujcie się więc że będziecie mokrzy na okrągło.

A co w Singapurze wypadałoby zobaczyć? Mam dla was szybki program zwiedzania – jeden dzień w Singapurze, co zobaczyć – w którym opisałem największe atrakcje.

Jak się przygotować na deszcz w Singapurze?

Deszcze również są tutaj trochę inne niż znamy je z Polski. Przypomnijcie sobie najgorsze oberwanie chmury jakie w życiu widzieliście i pomnóżcie to razy cztery. Ponieważ są tutaj okresy, że takie oberwanie chmury zdarza się codziennie, miasto jest świetnie przygotowane. Podtopienia się tutaj prawie nie zdarzają, i nawet kałuże nie są takie złe. Padać może jednak zacząć w każdej chwili, a prognozy pogody sprawdzają się co najwyżej na najbliższe 4 godziny naprzód. Miejcie więc ze sobą coś przeciwdeszczowego.

Przy takich opadach wiatr jest dość silny, parasole więc się nie sprawdzają. Najlepsze są przeciwdeszczowe poncza które można łatwo zwinąć i schować do plecaka. Jeżeli chodzi o obuwie. Z doświadczenia wiem że nawet najlepsze wodoszczelne obuwie tu nie daje rady. Miejcie więc ze sobą klapki które w taki deszcz można założyć. Tak więc kiedy so Singapuru już się będziecie pakować miejcie te dwie rzeczy na uwadze.

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.