Tajwan co zobaczyć gdzie pojechać i co zwiedzić - okładka postu

Tajwan to piękny, kraj, który większości ludzi nie kojarzy się z niczym poza elektroniką. A szkoda bo naprawdę jest tam co oglądać. Do Tajwanu (czy też na Tajwan bo to wyspa) wybrałem się na początku 2016 roku i planuje wybrać się ponownie na jesień 2019. Byłem niesamowicie pozytywnie zaskoczony wszystkim co jest to do zobaczenia i spróbowania (no może poza śmierdzącym tofu). Jeżeli więc wybieracie się na Tajwan co zobaczyć wydaje się być najważniejszym pytaniem.

Krótka historia Tajwanu

Chiny nazywają wyspę swoją zbuntowana prowincja. W oficjalnej nomenklaturze Tajwan nazywa siebie Republiką Chińską i ewentualnie czasem w nawiasie dodaje Tajwan. Przez skomplikowaną historię ciężko stwierdzić, kiedy tak naprawdę powstało obecne państwo. Gdy władzę w Chinach przejmowali komuniści bardziej rynkowa opcja schroniła się na Tajwanie właśnie. Ich radość nie trwała jednak długo gdyż całą wyspa wpadła w ręce Japończyków już w latach 30 dwudziestego wieku. Stan taki trwał aż do końca drugiej wojny światowej i przegranej Japonii. Chiny były wtedy za słabe żeby Tajwan odbić, wyspa zaś z wojny wyszła w stosunkowo dobrym stanie i ogłosiła się oficjalnymi Chinami.

Ulice czasem przypominają te z Hong Kongu - wąskie i pełne neonów - Taipei jest jednym z bardziej chaotycznych miejsc na tajwanie (co nie znaczy że jest chaotyczne)
Ulice czasem przypominają te z Hong Kongu – wąskie i pełne neonów – Taipei jest jednym z bardziej chaotycznych miejsc na Tajwanie (co nie znaczy że jest chaotyczne)

Aż do lat 70 to właśnie Tajwan reprezentował na łamach ONZ Chiny. Dopiero wraz z odwilżą i pro rynkowymi reformami części kontynentalnej te większe Chiny zostały dopuszczone do stołu. Jednocześnie Tajwan stał się problemem. Po dziś dzień, wyspy nie uznaje wiele krajów na świecie w obawie przed reperkusjami ze strony Chin. Sam Tajwan nie ma więc na świecie ambasad, a za to otwiera biura handlowego i gospodarcze. Wyspa do lat 80 rządził brutalny reżim Kuomintang i dopiero w latach 90 po serii reform wyspa jest w pełni demokratyczna.

Jaki jest klimat na Tajwanie

Tajwan położony jest w obszarze podzwrotnikowym i charakteryzuje się łagodnym klimatem. Pomimo tego, że północ od południa dzieli ledwie 300 kilometrów. Na północy czyli między innymi w Tajpej, jest coś co można by określić zimą, kiedy na południu panuje właściwie cały rok lato.

Największe na świecie mauzoleum poświęcone jest długoletniemu przywódcy Kuomintang Chiang Kai-Shek
Największe na świecie mauzoleum poświęcone jest długoletniemu przywódcy Kuomintang Chiang Kai-Shek

Większość wyspy zajmują góry, mocno zurbanizowany jest właściwie tylko wschodni brzegi, z zachodnim pozostawionym prawie w całości naturze. Wszystkie miasta wyspy są dobrze rozwinięte i skupione w czymś co nawet na mapie wygląda jak jedna olbrzymią struktura miejska.

Jak się przygotować na wyjazd na Tajwan?

Planując wycieczkę na Tajwan kiedy jechać wydaje się być istotnym pytaniem jeżeli chcemy mieć naprawdę komfortowy wyjazd. Jeżeli wybieracie się na Tajwan w miesiącach zimowych czyli między Listopadem a Lutym i zamierzacie się zatrzymać w Taipei bądź gdzieś na północy wyspy, przygotujcie się jak na naszą późną jesień. Będzie między 0 a 10 stopni (chociaż za dnia może się zrobić ciepło nawet do 20). Na pewno będzie okresowo też padać. Niemniej jednak jeżeli w planach macie również podróż na południe, spakujcie też strój kąpielowy, spodenki i klaki. Bo nawet w styczniu w Parku Narodowym Kenting może być 25 stopni.

Jeżeli natomiast będziecie się wybierali w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym, szykujcie się jak na wyjazd w tropiki. Szanse na to że zmarzniecie są znikome. No chyba że się wybieracie w góry, ale tutaj porada taka sam jak przy każdym wyjeździe w góry. Przygotujcie się dwa razy lepiej niż na wyjazd na plażę.

Jak się poruszać po Tajwanie

Infrastruktura jest na najwyższym poziomie, co najważniejsze wszędzie są chodniki a miasta w większości przystosowane są do poruszania się rowerami. Pomiędzy miastami funkcjonuje szybka kolej więc dostać się z jednego krańca wyspy na drugi nie jest ciężko. Bilety niestety są dość drogie.

W każdym mieście funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć komunikacji autobusowej a dodatkowo w Taipei jest bardzo dobra sieć metra. Metro i autobusy są tu dużo tańsze niż na przykład w Japonii. W każdym mieście jest też sieć roweru miejskiego. Co ciekawe w niektórych nie trzeba się rejestrować żeby korzystać z rowerów.

Centrum Taipei mimo że dość podobne to Tokio, wciąż jednak robi wrażenie biedniejszego brata
Centrum Taipei mimo że dość podobne to Tokio, wciąż jednak robi wrażenie biedniejszego brata

Tajwan jest też jednym z najbardziej rozwiniętych państw Azji pod względem wolności osobistej wolności mediów i poziomu życia. Jest więc to kraj na wskroś Europejski (i mam na myśli tę zachodnią Europę). To widać a przede wszystkim czuć. Wystarczy wspomnieć że w 2017 Tajwan został pierwszym państwem Azji, który zalegalizował związki jednopłciowe. Coś co jest zupełnie nie do pomyślenia na całej reszcie kontynentu.

Co zobaczyć na Tajwanie

Taipei

Najbardziej charakterystyczny i znany punkt w Taipei czyl wieża Taipei 101
Najbardziej charakterystyczny i znany punkt w Taipei czyli wieża Taipei 101

Stolica Tajwanu jest jednym z bardziej europejskich miasta jakie miałem okazję w Azji odwiedzić. Dobrze zorganizowany transport, czyste ulice, szerokie chodniki i aleje pełne drzew powodują że przyjemnie się spaceruje od zabytku do zabytku. Zbudowana przypomina też trochę to co można zobaczyć w Tokio. Sporo z budynków do zobaczenia w Taipei zostało zbudowanych pod japońska okupacja – w latach 20 i w czasie drugiej wojny światowej. Największą atrakcją w Taipei jest budynek, który swego czasu dzierżył tytuł najwyższego na świecie – Taipei 101. Poza tym jest też trochę zabytków, centra handlowe i dobrze rozwinięte życie nocne. Historia wyspy to tak naprawdę ledwie 400 lat. Nie ma tutaj więc 1000-letnich świątyń, ale spokojnie kilka dni można tu spędzić nie nudząc się.

Tainan

Dawna stolica Tajwanu to już zupełnie inna liga. Jest tu coś czym pochwalić się nie mogą ani Taipei and Kaohsiung czyli zabytki. Obiekty do zobaczenia to przekrój budowli z czasów dynastii Qing, kolonii holenderskiej i kolonii portugalskiej. Jest to urocze miasto które spokojnie można przemierzać na piechotę lub na rowerze.

Fort Zeelandia w Tainanie - jeden z kilku fortów w mieście, ten akurat zbudowany ze holendrów
Fort Zeelandia w Tainanie – jeden z kilku fortów w mieście, ten akurat zbudowany ze holendrów

Kaohsiung

Największy port Tajwanu i drugi największe miasto, nie może poszczycić się zabytkami. Jego główną atrakcją jest rzeka miłości (love river) która szczerze mówiąc wcale nie jest ciekawa. Nie znaczy to jednak że w Kaohsiung nie ma nic do zobaczenia. Wręcz przeciwnie, jest bardzo fajna dzielnica portowa przerobiona na przystanek sztuki, wieżowce i parki a do tego dobre jedzenie. Spokojnie możecie się tu zatrzymać na jedno, no może max dwie noce żeby zobaczyć to co najciekawsze. Jeżeli jednak macie ograniczony czas w trakcie wyjazdu na Tajwan czy warto tu się zatrzymać? Kaohsiung jest raczej tym miejscem które można sobie odpuścić.

Samo Kaohsiung wydawało się być dosyć opuszczonym miastem
Samo Kaohsiung wydawało się być dosyć opuszczonym miastem

Kenting

Park narodowy na południowym krańcu wyspy to w końcu prawdziwa natura. Piękne małe nadmorskie miejscowości i góry za plecami mogą sprawić, że przez chwilę poczujecie się jak na wczasach nad morzem śródziemnym. Potężne klify, ciągnące się kilometrami plaże i olbrzymie fale oceanu uzmysłowią wam prawdziwą siłę natury. Tajwańczycy z południa wyspy są również dużo bardziej wyluzowani niż pobratymcy z północy. Niby dystans niewielki ale różnice robi sporą.

To zdjęcie zostało zrobione 25 Grudnia na plaży hotelu Howard Beach Resort w Kenting - można więc się na Tajwan wybrać i zimą
To zdjęcie zostało zrobione 25 Grudnia na plaży hotelu Howard Beach Resort w Kenting – można więc się na Tajwan wybrać i zimą

W Kenting nawet w środku zimy będziecie w stanie złapać trochę słońca i wypocząć na plaży. Co dla mnie wydało się również ciekawe to, że miejscowości dokoła parku swój czas największego rozkwitu miały w latach 80 i 90. Wiele zabudowy wygląda więc jakby były wyciągnięte prosto z tamtych czasów. Ja sam zatrzymałem się w Howard Beach Resort w którym pokoje były olbrzymie. Hotel miał własną plażę, śniadanie były bardzo dobre, a do tego była ta przedziwna atmosfera. Jakby ktoś mnie przeniósł w czasie prosto do mojego dzieciństwa. Nawet salon gier miał same gry z lat 90. Wiem że może to brzmieć dziwnie, ale naprawdę szczerze ten hotel polecam!

Śniadanie w hotelu Summer Brezee w Mirissa na Sri Lance - hotel godny polecenia

Hotel Summer Breeze

Booking.com

Kiedy najlepiej odwiedzić Tajwan?

Tajwan najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią, kiedy jeszcze w stolicy nie będzie za gorąco. Zima też okazuje się być całkiem przyjemna. Na południu pogoda może zmienić się z dnia na dzień a nawet z momentu na moment. Z 26 stopni temperatura może spaść do nawet 15 co do najprzyjemniejszych doświadczeń nie należy.

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.