Wizy do Azji Południowo-Wschodniej - poradnik - okładka postu

Jak się niedawno okazało Polacy mają znakomite paszporty. Mieścimy się w pierwszej dziesiątce najlepszych paszportów na świecie, a to znaczy że mamy dostęp do olbrzymiej ilości krajów bez żadnych wymogów wizowych. Brzmi świetnie, ale w praktyce niestety wciąż wiele krajów, które są częstymi celami zagranicznych podróży naszych rodaków wiz wymagają. Tak więc niezależnie od tego czy chcemy wyjechać na krótkie wczasy, czy na dłuższe wakacje, wiza będzie potrzebna i będziemy musieli przejść przez -niekiedy bardzo uciążliwy – proces wizowy. Żeby sprawy trochę ułatwić postanowiłem przygotować krótki poradnik – jak zdobyć wizyt do poszczególnych krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Aktualizacja Kwiecień 2019 – nowe warunki wizowe do Wietnamu

Azja Południowo-Wschodnia

Wszystkie te ciepłe, egzotyczne kraje które wydają nam się z daleka być wspaniałym miejscem na niezapomniane wakacje, na miejscu mogą okazać się dość problematyczne jeżeli nie upewnimy się. że mamy załatwione wszystkie formalności. Niestety im biedniejszy kraj, tym więcej problemów może nam się przydarzyć (ale też może nam się udać wyjść z opresji, jeśli nasz portfel jest wystarczająco zasobny). Pamiętajcie, że absolutnie każdy kraj wymaga, żeby wasz paszport przy wjeździe był ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Do jakich krajów więc potrzebujemy wizy?

Wiza do Singapuru

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 90 dni od daty wjazdu
0 usd0 usd

Singapur nie wymaga od nas posiadania wizy, przy wjeździe dostaniemy stempel (social visit pass) uprawniający nas do pozostania przez 90 dni. Z tego co liczyłem wychodzi 89, bo przed upływem północy ostatniego dnia musimy się z kraju wynieść. W przeciwieństwie jednak do strefy Shengen, teoretycznie możemy na takim stemplu w Singapurze pozostać na zawsze, bo wystarczy, że wyjdziemy na 5 minut do Malezji, wrócimy i już mamy kolejne 90 dni w paszporcie. Niestety po jednej lub dwóch takich próbach celnicy mogą odmówić nam wjazdu (i zdarza się to).  W oficjalnych wymogach podane jest również posiadanie biletu na wylot z Singapuru, najczęściej nikt tego nie sprawdza, ale i takie przypadki się zdarzały (łącznie z odmową wjazdu). Tutaj przeczytasz więcej o praktycznej stronie zwiedzania Singapuru. Jeżeli więc celem twojej podróży jest Singapur wiza dla polaków nie jest wymagana.

Wiza do Malezji

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 90 dni od daty wjazdu
0 usd0 usd

Podobnie jak do Singapuru, wiza do Malezji dla Polaków nie jest wymagana. Przy wjeździe dostaniemy stempel uprawniający nas do pozostania przez 90 dni. Tak samo jak w Singapurze, do odnowienia go potrzebne jest opuszczenie kraju chociażby na 5 minut. W Malezji jednak rzeczy nie są aż tak proste. Może się zdarzyć, że zostaniecie subtelnie poproszeni o łapówkę na granicy, jeżeli będziecie próbowali gościnności kraju nadużyć (chociażby był to pierwszy raz). Jeżeli więc lecicie do stolicy Malezji Kuala Lumpur wiza nie będzie wam potrzebna.

Wiza do Indonezji

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 30 dni od daty wjazdu
0 usd0 usd

To kolejny kraj na liście, który od Polaków nie wymaga już posiadania wizy jeżeli nasz pobyt będzie krótszy niż 30 dni. Do 2015 roku wiza była wymagana, ale wydawana była na wjeździe do kraju (tylko w wybranych, najbardziej turystycznych punktach). Aktualnie nawet to nie jest potrzebne i wlatując do Indonezji (czyli na przykład na Bali, Javę czy Borneo) wizy już nie potrzebujemy (lista dalej jest ograniczona, ale do 145 lokalizacji które obejmują wszystkie międzynarodowe lotniska, szanse na problemy są więc małe). Wyjechać możemy przez dowolną lokalizację. Nie dajcie się jednak zmylić, sam widziałem bowiem, że na niektórych lotniskach wciąż widnieją nieaktualne dane.

Wiza do Tajlandii

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 30 dni od daty wjazdu (15 dni przy wjeździe przez ląd)
0 usd0 usd

Jako jedna z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych, Tajlandia nie ma chyba innego wyjścia, jak tylko wiz nie wymagać. Nie ma więc najmniejszej potrzeby, żeby zaprzątać tym sobie głowę przed wyjazdem, o ile, tak jak w Indonezji, wasz pobyt nie będzie dłuższy niż 30 dni i wlecicie do kraju samolotem. Jeżeli będziecie wjeżdżać przez granicę lądową, maksimum pobytu bez wizy to 15 dni. Jeżeli planujecie zostać na dłużej, o dokument wjazdowy będziecie musieli się już ubiegać.

Wiza do Brunei

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 90 dni od daty wjazdu
0 usd0 usd

Brunei nie wymaga od Polskich obywateli posiadania wizy. Przy wjeździe dostaniemy stempel uprawniający nas do pozostania przez 90 dni. Nie wydaje mi się jednak, żeby było co tam robić przez taki szmat czasu, więc nawet jeżeli chcielibyście wizę wyrobić, najprawdopodobniej nie będzie wam potrzebna. Najbliższa ambasada królestwa Brunei znajduje się w Berlinie.

Wiza na Filipiny

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 30 dni od daty wjazdu
0 usd0 usd

Obywatele Polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie poniżej 30 dni, czyli po prostu wiza nie jest potrzebna. Jeżeli natomiast chcemy zostać na Filipinach do 60 dni, możemy wystąpić o to na przejściu granicznym podczas wlotu. W każdym innym wypadku niezbędne będzie wyrobienie wizy. Najbliższa ambasada Filipin znajduje się w Warszawie. Tak więc jeżeli waszym celem podróży jest Manila, Cebu, Bohol, lub po prostu Filipiny wiza dla Polaków nie jest wymagana.

Wiza do Timoru Wschodniego

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-wiza nie jest wymagana
-pobyt do 90 dni od daty wjazdu
0 usd0 usd

Wiza do Timoru Wschodniego nie jest wymagana dla wszystkich obywateli UE na wjazd do 90 dni na każde 180 dni roku.

Wiza do Wietnamu

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-możliwość wyrobienia wizy online dla jednokrotnego wjazdu
-wymagana rejestracja przed przylotem żeby otrzymać wizę na wjeździe
-wiza na pobyt do 30 dni od daty wjazdu
od 7 usd25 usd

Wiza do Wietnamu dla polaków jest wymagana można jednak wyrobić wizę online dla jednokrotnego wjazdu, bądź jeżeli potrzebujemy wielokrotnego wjazdu, możemy wyrobić promesę wizową online, z którą można otrzymać wizę na wjeździe. Wizę otrzymać można w każdej ambasadzie Wietnamu. Promesę wizową możemy otrzymać jedynie, jeżeli będziemy wlatywali do Wietnamu samolotem i lądowali w Ho Chi Minh, Hanoi lub Danang. UWAGA! Wizę online wyrabia się jedynie na oficjalnej stronie Wietnamskiego Urzędu Imigracyjnego która znajduje się na https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn

Promesę wizową załatwia się online przez pośredników (minimum 7 dolarów amerykańskich), na maila otrzymujemy skan oficjalnego dokumenty wystawionego przez urząd wizowy. Musicie uważać, bo przy mnie na lotnisku stały dwie osoby którym powiedziano że ich dokumenty nie są ważne. Następnie sama wiza na lotnisku kosztować nas będzie 25 USD za wizę jednokrotnego wjazdu ważną przez 30 dni. Wiza na 30 dniowy pobyt turystyczny w ambasadzie Wietnamu w Warszawie kosztować nas będzie 300 zł. Ja osobiście wyrabiałem promesę wizową przez https://evisa.com.vn i nie miałem żadnych problemów, ale oczywiście ręczyć nie mogę.

Wiza do Kambodży

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-możliwość wykupienia wizy online, lub visa on arrival
-wiza na pobyt do 30 dni od daty wjazdu
0 usd30 usd

Na wjazd do Kombodży wymagana jest wiza. O wizę ubiegać się możemy w ambasadzie Kambodży w Berlinie (to najbliższa ambasada z Polski). Możliwe jest również uzyskanie wizy on arrival na dowolnym lotnisku/przejściu granicznym, a także uzyskanie wizy online. Kambodża nie sprawia więc większych problemów. Wiza turystyczna wydawana jest na 30 dni i kosztować nas będzie 30 Euro w ambasadzie, bądź 20 USD (+opłata manipulacyjna żeby do 30 dolarów dobić) na granicy, bądź 20 USD + 7 USD przy wydawaniu przez internet. Będziemy musieli również zapłacić opłatę za wylot z kraju w wysokości 25 dolarów, za przy połączeniach wewnętrznych będzie to 6 dolarów. Wyjazd lądowym przejściem granicznym jest bezpłatny.

Wiza do Laosu

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-visa on arrival na wybranych przejściach granicznych
-wiza na pobyt do 30 dni od daty wjazdu
0 usd30 usd

Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna wymaga od nas posiadania wizy turystycznej, ale uzyskać ją można również na wjeździe do kraju. Nie wszystkie przejścia graniczne oferują jednak taką możliwość. Stale i bez przerwy wizę on arrival możemy uzyskać na przejściach i lotniskach w Vientane (stolica), Luang Prabang oraz na moście przyjaźni na rzecze Mekong przy wjeździe z Tajlandii. Pozostałe przejścia graniczne są zamykane na noc, mogą też być zamknięte czasowo bądź nie wydawać wiz cudzoziemcom. Wize uzyskać można również w ambasadzie, najbliższa ambasada Laosu znajduje się w Berlinie. Koszt wydania wizy on arrival to 30 dolarów.

Wiza do Birmy (Wiza do Myanmar)

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-visa on arrival na wybranych przejściach granicznych
-wiza na pobyt do 30 dni od daty wjazdu
0 usd30 usd

Birma wymaga od Polskich obywateli posiadania wizy turystycznej. Wizę wyrobić można w ambasadzie (najbliższa w Berlinie, bądź w Bangkoku jeżeli już Azję zwiedzamy) bądź wyrobić online. Wiza kosztować nas będzie 50 USD i wyrobiona zostanie w ciągu 3 dni w pełni przez internet.

Wiza na Sri Lankę

SzczegółyKoszt promesyKoszt Wizy
-visa on arrival na lotnisku w Colombo lub wiza przez internet
-wiza na pobyt do 30 dni od daty wjazdu
0 usd25 usd

Jeżeli waszym celem wyjazdu jest Sri Lanka wiza dla polaków jest wymagana. Nie jest na szczęście trudno i można uzyskać ją online. Będzie nas kosztować 20USD, bądź przy wlocie do kraju na lotnisku w Kolombo, wtedy będzie nasz kosztować 25 dolarów

Polub:
Udostępnij:

Skomentuj ()

Dodane przez Borys Specjalski
Podróże, polityka i startupy to moje ulubione tematy, ale nie zawacham się napisać na każdy temat który uznam za interesujący. Przez dwa lata mieszkałem w Afganistanie. Aktualnie rozwijam http://logline.pro w Singapurze.